na kole

Pokud v zimě protínají česko-polské pohraniční bílé stopy lyžařů spojující obě strany pomezí, pak od jara do podzimu jsou to na mnohých místech kola. Rozumějme kola bicyklů, ale také kola aut a nejrůznějších dopravních prostředků. Vydáme se proto za českými polskými cyklisty, pro které už dávno hranice neexistuje, dokáží si vychutnat krajinu i venkovskou architekturu na česko-polském pomezí ze sedla svých bicyklů.

Dnes se s našimi hrdiny budeme toulat pohraničím na kolech. Vyrazíme z turistické stanice Orle do české Jizerky na retrokolech, a to zároveň s účastníky retro závodu. Manželé Grażyna a Grzegorz Mosinscy s přáteli nás vezmou na svá oblíbená místa na české straně hranice. Navštívíme také jednu z nejkrásnějších vesnic polsko-českého pohraničí, Kryštofovo Údolí, kde se zastavil čas. Převážně tedy pro budovy. A když už mluvíme o čase, uvidíte zde také třetí astronomické hodiny v České republice, tedy orloj.

Po horách na historickém kole - tedy retrokole!

„Myslím si, že patronka Jizerky, svatá Anna, má radost. A samozřejmě máme radost i my. Zaprvé proto, že na české straně sousedíme s tak skvělým místem, jako je Jizerka, zadruhé proto, že společně s Čechy šíříme retro atmosféru. Pouť a slavnosti jsou ideální příležitostí, jak ukázat folklor, stará řemesla a historii. Těší mě, že naše retro kola jsou od začátku u toho, protože retro cyklistická výprava, kterou pořádá polská strana, se totiž koná už popatnácté. Hlavním organizátorem akce je polská Jizerská společnost, ale přidávají se k nám také Češi. Hlavně se tady ale po příjezdu všichni společně bavíme. Spousta našich známých se sem vrací. Vídáme tady mnoho lidí, kteří sem přijíždějí opakovaně a prochází se po naší i české straně. A díky tomu se naše vzájemné vztahy stále utužují.” - říká Stanisław Kornafel, organizátor cyklistické výpravy retrokol a hostitel z Turistické stanice Orle.

V Kryštofově Údolí se zastavil čas

Nedaleko Liberce, asi 60 km od Jakuszyc, leží Kryštofovo Údolí. V minulosti to byla osada uhlířů a pašeráků. Založena byla pravděpodobně již v 16. století. Poněkud melancholická horská vesnice dnes nabízí ideální podmínky pro cyklistiku. Je to sice blízko hranice, polští turisté sem však zavítají jen výjimečně.

„Polští turisté zde jezdí výjimečně, nemám tušení, proč jich je tady méně než např. turistů z Německa. Žijeme na polsko-česko-německém trojmezí, takže srdečně zvu všechny, aby nás přijeli navštívit, a to jak na kole, tak i bez něj!” - říká starosta obce, Pravoslav Svačinka.

Na motorce z Polska do Česka, a nejen to…

Grażyna a Grzegorz Mosinscy z Bogatynie na trojmezí Polska, Česka a Německa si oblíbili vyjížďky na motorce. Jsou to důchodci!

„U našich jižních sousedů jsou pěkné silnice, mají spoustu dobrých tras v horách a vůbec to není nějak nízko položené. Trasy jsou dosti klikaté, a to mají motorkáři nejradši. Kromě toho ani zázemí není špatné. Všude je plno hospůdek a ceny za oběd i cokoliv jiného nejsou moc vysoké. Není to tady vůbec špatné. Lidé jsou přátelští. Mě osobně to táhne více k českým horám než polským. Tak je to.” - říká Grezegort Mosinski.

„Jezdit po České republice je moc příjemné. Jsou tady samé kopce a zatáčky, tak je to fajn. Nenudíme se.” - dodává manželka.