na vodě

Pohraničí nad vodou, pod vodou i na ní... Na obou stranách polsko-české hranice je mnoho malebných nádrží a vodních cest. Slouží jak pro sportovní soutěže, tak také pro rekreaci. Přitahují svým kouzlem, zajímavou historií i polohou.

Hraniční meandry řeky Odry

Úžasné místo, jedinečná krajina a místo pro velké dobrodružství. Hraniční meandry Odry jsou mimořádně malebné a jediné na polsko-české hranici.

Tyto meandry se prohlubují a rozšiřují. Historicky první meandr vznikl v roce 97, kdy byly velké povodně. Řeka změnila své koryto a jednoduše odstřihla meandr. Teď je tedy kratší. Přes tento fragment nyní plaveme na české straně. Nejsme na hranici, jsme jednoduše už v České republice. A vždycky říkám dětem, jak je to úžasné: Podívejte, teď jsme v České republice. Ale nemyslím si, že to na ně zapůsobí, protože se narodily v dobách, kdy už neexistují hranice. - říká Agata Staszewska-Madzia z kajakového klubu Meander.

Svobodné Heřmanice - ráj pro potápěče

Nachází se v blízkosti Opavy, poblíž polských hranic, lom Šífr skrývá mnoho tajemství. Jeho předností je stálá teplota vody a hloubka dosahující asi 36 metrů. Tajemné a krásné místo, které láká po celý rok desítky potápěčů a v létě místní obyvatele. - Když jsme konečně mohli po revoluci cestovat, všechno se v České republice změnilo. Podobně to bylo také v Polsku. - Poláci začali přijíždět k nám, stejně tak jako my se jezdíme potápět k nim. Mám mezi nimi mnoho přátel potápečů. Zde v této oblasti se potápíme společně. Tato skupina zatopených kamenolomů je velmi zajímavá, ale budí také respekt. - říká Roman Kudela - potápěč na moři.

Máchovo jezero - velký rybník

Malebné Máchovo jezero, ve skutečnosti největší český rybník, se nachází asi na půl cesty mezi Libercem a Prahou. Chcete-li jej najít, je nejlepší se dostat do města Doksy. Jeho poloha není náhodná, protože, jak je známo z legendy, byl na tomto místě vytvořen velký rybník na objednávku nejslavnějšího českého krále Karla IV. A opravdu okolní příroda je opravdu jedinečná a celek je doplněn zajímavou historií tohoto místa - s nejslavnější milostnou básní v České republice v pozadí. Právě zde napsal Karel Hynek Mácha své dílo s názvem Máj. Tuto událost také připomíná zdejší největší loď s názvem Máj. - Jedná se o jedinečnou loď, která byla postavena v pražské loděnici. Původně se předpokládalo, že bude plavat v Praze po Vltavě. Avšak vzhledem k tomu, že je pontonová a nemá kýl, a také je obtížné ji řídit po řece, patří spíše do města Doksy. Zde je od roku 1959 - říká kapitán Patrik Eberhalt.

Jezero Rybnickie - jediná taková nádrž na pohraničí

Když se podíváte na toto místo z protějšího břehu, toto jezero byste si mohli zaměnit za Mazurské jezero. A i když průmyslový pohled tuto představu ničí, obrovská rozloha vodní plochy dělá toto místo jedinečným a zajímavým.

Vzbuzuje to zvědavost, ale je to velmi jednoduché. Je tam uhlí, takže tady vznikla uhelná elektrárna. Když byla založena, bylo nutné chladit turbíny, a přirozené bylo, že budou chlazeny vodou, a proto zde byla vytvořena nádrž. Zde teče řeka Ruda. Dříve tady byla vesnice, která byla zaplavena, a tak vznikla tato nádrž. - říká Mirosław Małek, námořník a olympionik.